Hydroizolacja to rodzaj zabezpieczenia budynku

Izolacja przeciwwilgociowa oraz hydroizolacja w okolicy rur oraz innych elementówinstalacji sanitarnych lub grzewczych może wymagać zastosowania specjalnych silikonów. W tym przypadku sprawdzi się silikon wysokotemperaturowy, który zalecany jest przy ogrzewaniu podłogowym. Wyróżnia się doskonałą przyczepnością do różnego rodzaju podłoża. Silikon wysokotemperaturowy świetnie radzi sobie przy temperaturach wynoszących nawet 285 stopni Celsjusza. Wykorzystywany jest nie tylko w przypadku hydroizolacji, ale także przy wielu innych instalacjach.

Cechują się szybkim wiązaniem i związaną z tym odpornością na wchodzenie i możliwością dalszej obróbki. Zachowują elastyczność w bardzo niskich temperaturach, doskonale przylegają do podłoża i są odporne na dyfuzję dwutlenku węgla (ochrona przed karbonatyzacją). Elastyczność i zdolność mostkowania rys jest porównywalna z masami KMB. Pomimo niewątpliwych zalet, zarówno szlamy, jak i masy KMB cechują pewne ograniczenia.

Całość tworzy powłokę chroniącą przed przeciekaniem wody i wilgoci. Przed zastosowaniem takiej izolacji tarasu należy przeprowadzić zagruntowanie podłoża (płyty). Warto skorzystać także z preparatu jakim jest uszczelniacz bitumiczny. Rozwiązanie takie zapewnia dobre właściwości izolacyjne i jest stosunkowo proste w wykonaniu. Izolacja na bazie mineralnej dobrze trzyma się płytek i posadzki i tworzy elastyczną powłokę zachowującą swoje właściwości zarówno w wysokich, jak i niskich temperaturach. Trzeba jednak wspomnieć, że w większości zaprawy cementowe z polimerami można nakładać tylko na suche podłoże, co nie zawsze jest możliwe.

Wraz z taśmą kupuje się specjalne mankiety uszczelniające, do hydroizolowania wpustów podłogowych lub przejść rur przez ściany i podłogi. Przyklejanie płytek na tak zabezpieczone podłoże można zacząć po 24 godzinach. Grubość tak wykonanej jednej warstwy hydroizolacyjnej nie może być mniejsza niż 1 mm.

Informacje na temat nakładania warstw oraz czasu ich wiązania, pomogą w wyborze optymalnego produktu. Hydroizolacja to rodzaj zabezpieczenia budynku przed niekorzystnym działaniem wody i wilgoci. Do ochrony przed wodą można użyć różnych materiałów w zależności od potrzeb. Stosuje się papy, folie czy odpowiednio zabezpieczone przed korozją blachy. Wybór odpowiedniego produktu z chemii budowlanej, czy materiału do hydroizolacji zależy przede wszystkim od przeznaczenia.